انواع پیگمنت زرد و شید رنگی آن

20 خرداد 1403 ساعت 12:50

در بین گروه های رنگی پیگمنت، زرد یکی وسیع ترین گروه ها را دارد.

اولین پیگمنت زرد، زرد اخرا بود که یکی از رنگدانه های معدنی حاوی اکسیدآهن است. تمدن های اولیه در آسیا، مصر و یونان از سولفید آرسنیک استفاده می کردند و در طول قرون وسطی، زرد قلع سرب یکی از رنگدانه های زرد اولیه مورد استفاده هنرمندان در شمال اروپا بود. در طول قرن 19 و 20، پیگمنت های زرد مصنوعی مختلفی از جمله رنگدانه‌های زرد کروم و کادمیوم توسعه یافتند. زرد مخصوصاً مورد علاقه ویلیام ترنر بود که از آن در آسمان درخشان خود استفاده کرد. وینسنت ون گوگ نیز از رنگ زرد در پالت خود استفاده زیادی کرد و احساسات خود را در مورد رنگ در نامه ای به خواهرش در سال 1888 چنین شرح داد که: «خورشید، نوری که به دلیل نبود کلمه بهتر، فقط می توانم آن را زرد، روشن بنامم. زرد گوگردی، طلای لیمویی کم رنگ. چقدر زرد زیباست!»

در این مقاله یک راهنمایی کامل درمورد انواع پیگمنت های زرد خواهیم داشت.

با پلیرنگ همراه باشید.

 

 

زرد هنسا PY3

 

زرد مایل به سبز روشن

وضوح/شفافیت:

نیمه شفاف

 

PY 3 که عضوی از خانواده رنگدانه های آزو است، یکی از رایج ترین رنگدانه هایی است که در نقاشی هنرمندان به عنوان زرد لیمویی یافت می شود. پیگمنت زرد هانسا پیگمنتی شفاف است و قدرت رنگ دهی نسبتاً بالایی دارد، به این معنی که نتایج بسیار تمیز و پر جنب و جوشی را در پالت های رنگی ایجاد می کند. هنگامی که با سیاه مخلوط می شود، مقداری سبز روشن و بامزه ای را ایجاد می کند.

مقاومت نوری آن از رنگی به رنگ دیگر متفاوت است - عموماً تصور می شود که برای کارهای هنرمند به طور قابل قبولی در برابر نور مقاومت دارد، اما وقتی در لعاب های نازک استفاده می شود (مانند نقاشی آبرنگ) مقاومت نوری آن کاهش می یابد.

هانسا

زرد باریوم کروم PY31

 

توضیحات درمورد رنگ:

شیری زرد مایل به سبز

شفافیت/وضوح:

مات

 

در سال 1797 توسط لوییس وایکولین کشف شد، این پیگمنت یک زرد مات به ته مایه رنگ سبز اسیدی و قدرت رنگ دهی کl است. باریم کرومات توسط بسیاری از امپرسیونیست ها از جمله رنوار و مونه استفاده می شد و این تنها رنگدانه زرد کروم است که با گذشت زمان تغییر رنگ نمی دهد.

این پیگمنت اولین پیگمنتی بود که تحت عنوان زرد لیمویی به بازار عرضه شد. اما عموما

این اولین پیگمنتی بود که با نام زرد لیمویی به بازار عرضه شد، اما عموما توسط پیگمنت های مدرن زرد لیمو مانند زرد کادمیوم روشن(PY 35) و زرد هانسا (PY 3) جایگزین شده است.

 

PY31

استرانسیوم کرومات زردPY32

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد مایل به سبز کم رنگ

 شفافیت/وضوح:

مات

 

یک پیگمنت زرد لیمویی بسیار کمیاب است، برخی معتقد اند  که این پیگمنت با گذشت زمان و در اثر واکنش با هوا، تمایل به سبز شدن دارد.

32

زرد کادیوم روشن PY35

 

توضیحات درمورد رنگ:

طیف وسیعی از زرد لیمویی روشن تا زرد متوسط را دربردارد

شفافیت/وضوح:

مات

 

پیگمنت زرد کادیوم برای اولین بار درسال 1817 ساخته شد، اما تا اوایل قرن بیستم محبوبیت پیدا نکرد. PY 35 (سولفید روی کادمیوم) طیف وسیعی از رنگ‌های زرد را پوشش می‌دهد و تولیدکنندگان پیگمنت می‌توانند شید آن را با ترکیب مقادیر بیشتری از سلنید کادمیوم برای ایجاد رنگ‌های نارنجی بیشتر کنترل کنند. مانند تمامی پیگمنت های کادیوم، زرد کادیوم  بسیار متراکم و با قدرت رنگ‌دهی بالا، پوشش‌دهی خوب و نور و ماندگاری عالی هستند. در رنگ روغن بسیار دیر خشک می شوند. کادمیوم فلزی سمی است، اما کادمیومی که مورد استفاده در رنگ‌های هنری قرار می گیرند نمی‌تواند جذب بدن شود، بنابراین برای هنرمندان کم خطر است. با این حال، برای جلوگیری از استنشاق رنگدانه خشک کادمیوم، باید مراقب باشید.

35

زرد کادمیوم تیره PY37

 

توضیحات درمورد رنگ:

نارنجی_زرد گرم

شفافیت/وضوح:

مات

 

PY 37 که با استفاده از سولفید کادمیوم ساخته شده است، معمولاً بیشتر به سمت نارنجی متمایل می شود تا زردهای کادمیومی.

مانند تمامی زرد های کادمیوم، PY37بسیار پیگمنت متراکم و مات با قدرت رنگ‌دهی بالا و پایداری و ماندگاری عالی در نور است. در رنگ روغن بسیار دیر خشک می شود. کادمیوم یک فلز سنگین سمی است، اما کادمیوم مورد استفاده در رنگ‌های هنری نمی‌تواند جذب بدن شود، بنابراین برایهنرمندان کم خطر است. با این حال، مراقب باشید که رنگدانه کادمیوم را در حالت پودر خشک استنشاق نکنید.

37

زرد آئورلین PY40

 

توضیحات درمورد رنگ:

در مهندسی مواد این پیگمنت زرد طلایی است، اما در شستشوها و لعاب‌ها سردتر و بیشتر شبیه زرد لیمویی به نظر می‌رسد.

شفافیت/وضوح:

شفاف تا نیمه شفاف

 

پیگمنت زرد آئورلین (که به عنوان زرد کبالت شناخته می شود) برای اولین بار در سال 1848 ساخته شد و به عنوان یک جایگزین مقاوم در برابر نور برای زرد گامبوجی در نظر گرفته شد، این زرد مورد علاقه ویلیام ترنر بوده است. اگرچه که درمورد مقاومت دربرابر نور این رنگ می گویند که این رنگ در گذر زمان به قهوه ای مایل می شود.

 این پیگمنت تا پایان قرن  19 بسیار محبوب بود، تا زمانی که تا حد زیادی با زرد کادمیوم (PY 35) جایگزین شد.

37

 

زرد ناپل اصل PY41

 

توضیحات درمورد رنگ:

از رنگ زرد مایل به سبز تا زرد طلایی قرمز متغیر است.

شفافیت/وضوح:

مات

 

زرد ناپل (آنتیمونات سرب) یکی از قدیمی ترین رنگدانه های مصنوعی است؛ که از قرن پانزدهم در نقاشی ها استفاده می شده است، اما رنگی شیمیایی مشابه آن که در سفالگری و سایر هنرهای تزئینی استفاده میشده که قدمت آن به دوران باستان باز می گردد یافت شده. این یک رنگدانه سمی است و امروزه به طور گسترده استفاده نمی شود.

41

 

زرد اکسید آهن طبیعی PY42

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد اخر گرم و خاکی

شفافیت/وضوح:

طیفی از شید های شفاف تا مات

 

زرد اخرا طبیعی که با استفاده از خاک های حاوی اکسیدهای آهن هیدراته ساخته شده است، از دوران ماقبل تاریخ مورد استفاده قرار میگرفته. بسیاری از رنگ‌های زرد اخر که اکنون با رنگدانه مصنوعی PY 42 ساخته می‌شوند و تفاوت عملی بسیار کمی بین یک سری از انواع مصنوعی و طبیعی آن وجود دارد. زرد اخرا یکی از رنگ‌های پالت زورن است، یک پالت رنگی محدود که توسط هنرمند آندرس زورن استفاده می‌شود. اخرای زرد مصنوعی و طبیعی می‌تواند در پالت‌های منظره بسیار مفید باشد، زیرا وقتی با هر آبی ترکیب می‌شود طیفی از سبزهای طبیعی ایجاد می‌کند. شما می‌توانید پیگمنت اکسید آهن زرد را از پلیرنگ تهیه کنید.

42

 

زرد نیکل تیتانات PY53

 

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد مایل به سبز کم رنگ

شفافیت/وضوح:

طیفی از نیمه شفاف تا مات

 

نیکل تیتانات که در دهه 1960 ساخته شد، یک زرد لیمویی کره ای است. به دلیل قدرت رنگ‌دهی کم، مخلوط‌های ظریف‌تری نسبت به سایر زردهای لیمویی ایجاد می‌کند. پیگمنت زرد نیکل تیتانات  یک جایگزین عالی غیر سمی برای انواع لیمویی بیشتر زرد است. در آبرنگ یکی از تنها رنگدانه های زرد گرانولی است . سعی کنید آن را با رنگ مشکی عاج (PBk 9) و کمی سفید مخلوط کنید تا یک خاکستری مایل به سبز ایجاد کنید.

53

زرد هانسا پررنگ PY65

 

توضیحات درمورد رنگ:

نارنجی-زرد

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف تا نیمه مات

 

این پیگمنت که با قدرت رنگ‌دهی نسبتاً بالا و مقاومت در برابر نور عالی، رنگ آمیزی عالی است، جایگزین شفاف‌تری برای کادمیوم زرد  می باشد. آن را با آبی (PB 60) ترکیب کنید تا سبزی های تیره ایجاد کنید که برای نقاشی منظره عالی هستند.

65

زرد آریلید PY73

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد_نارنجی متوسط مشابه زرد لیمویی

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف تا نیمه مات

 

زرد آریلید نیز به عنوان جایگزین شفاف تری برای رنگدانه های کادمیوم اصلی در نظر گرفته می شود. PY 73 استحکام نور خوبی دارد و قدرت رنگ دهی نسبتاً قوی دارد، که آن را به انتخاب همه کاره رنگ زرد در پالت تبدیل می کند.

73

زرد آریلید PY74

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد متوسط تا نارنجی متوسط

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف تا نیمه مات

 

زرد آریلید در کنار PY ​​3 و PY 73 یکی دیگر از اعضای پیگمنت های  آزو است. این یک رنگ زرد میانی همه کاره است که یک رنگ زرد اولیه عالی را در یک پالت رنگی ایجاد می کند. قدرت رنگ دهی نسبتاً قوی دارد که باعث می شود مخلوط زرد خوبی داشته باشد.

74

دیاریلید زرد PY83

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد طلایی

شفافیت/وضوح:

شفاف تا نیمه مات

 

زرد دیاریلید اغلب برای جایگزینی زرد هندی استفاده می شود، رنگدانه ای تاریخی که ظاهراً با گرم کردن ادرار گاوهایی که از برگ های انبه تغذیه می شوند ساخته می شده (متاسفانه این به احتمال زیاد نادرست است، اما داستان خوبی است). PY 83 استحکام رنگ پذیری بالایی دارد و مقاومت خوبی در برابر نور دارد.

 

83

 

 زرد هنسا متوسط PY97

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد متوسط

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف تا شفاف

 

این پیگمنت انتخاب خوبی برای رنگ زرد خنثی در یک پالت است – می‌توان آن را برای سردتر یا گرم‌تر شدن، با اضافه کردن رنگ سبز (سرد) یا قرمز (گرم) تنظیم کرد.

97

زرد ایزویندولینون PY110

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد_نارنجی روشن

شفافیت/وضوح:

نیمه مات تا شفاف

 

مانند پیگمنت (PY 83)، این پیگمنت نیز برای جایگزینی زرد هندی استفاده می شود. دارای کیفیت درخشانی است، به ویژه هنگامی که در لعاب های نازک استفاده می شود. با بنفش دیاگزین (PV 23) طیف جالبی از قهوه ای ایجاد می کند.

110

زرد دیازو PY128

 

توضیحات درمورد رنگ:

طیفی از زرد های سرد تا گرم

شفافیت/ضوح:

شفاف

 

یکی دیگر از جایگزین های مقاوم دربرابر نور برای آئورلین یا زرد هندی، این پیگمنت یک زرد بسیار شفاف است که برای لعاب کاری یا رنگ آمیزی آستر رنگ نقاشی عالی است.

128

سبز آزومتین مس PY129

 

توضیحات درمورد رنگ:

سبز مایل به زرد با ته فام طلایی

شفافیت/وضوح:

شفاف

 

با وجود سبز بودن، مس آزومتین در دسته رنگدانه های زرد قرار می گیرد.پیگمنت PY 129 که معمولاً به عنوان طلای سبز شناخته می شود، دارای استحکام رنگ پذیری بالا و مقاومت نور عالی است. سعی کنید آن را با پیگمنت بنفش (PV 23) مخلوط کنید تا قهوه‌ای دودی و با پیگمنت مجنتا (PR 122) برای قرمزهای آتشین و نارنجی مخلوط کنید.

129

زرد کینوفالتون PY138

 

توضیحات درمورد رنگ:

طیفی از زرد_سبز سرد تا زد متوسط

شفافیت/وضوح:

شفاف تا نیمه شفاف

 

زرد کنوفالتین یک پیگمنت رایج نیست، اما رنگ زرد بسیار روشن و تمیزی شبیه زرد بنزیمیدازولون (PY 151) می کند. آن را با سبز فتالو ترکیب کنید تا یک سبزه بهار بسیار پر جنب و جوش و با رنگدهی بالا ایجاد کنید.

138

زرد آزو نیکل PY150

 

 

توضیحات درمورد رنگ:

طیفی از زرد طلایی تا زرد روشن

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف تا شفاف

 

PY 150 یک جایگزین عالی برای گامبوج است. این پیگمنت رنگدانه تاریخی ساخته شده از رزین درخت است. هنگامی که به صورت ضخیم استفاده می شود گرم است (مانند یک اخر زرد شفاف) اما وقتی در لایه نازک استفاده شود خنک تر است.150

 

زرد بنزیمیدازولون PY151

 

توضیحات درمورد رنگ:

زرد کمرنگ

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف

 

 

PY 151 یک پیگمنت با قدرت رنگ دهی نسبتاً بالایی که دارد، یک رنگ زرد بسیار همه کاره در یک پالت است، زیرا به خوبی با رنگ های دیگر ترکیب می شود. آن را با بنفش اولترامارین مخلوط کنید تا طیفی از خاکستری های جوی ایجاد کنید.

151

زرد بیسموت PY184

 

توضیحات درمورد رنگ:
زرد لیمویی خیلی روشن

شفافیت/وضوح:
نیمه مات

 

 

اگرچه زرد بیسموت از سال 1924 در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار گرفت، اما تا دهه 1980 به عنوان یک پیگمنت هنری مورد استفاده قرار نگرفته بود. زرد بیسموت قدرت رنگ‌دهی بالای لیمو زرد کادمیومی را برای هنرمند با شفافیت بالاتر فراهم می کند. سعی کنید آن را با آبی سرولین (PB 35/PB 36) مخلوط کنید تا یک رنگ سبز پولداری داشته باشید، یا با رنگ مشکی برای ایجاد سبزی زیتونی.

184

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyrang All Right Reserved