پیگمنت چیست؟

03 تیر 1403 ساعت 17:03

پیگمنت یا رنگدانه به موادی گفته شده که قابلیت رنگدهی بالایی دارند. پیگمنت به سه دسته عمده آلی، معدنی و پیگمنت فلزی تقسیم بندی می‌شوند. پیگمنت به شکل گسترده ای در صنایع آرایشی، هنری، بهداشتی، غذایی و موارد مشابه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از پیگمنت در طراحی ناخن، تولید رژ لب، تولید رنگ روغن، آکریلیک و انواع پوشش، استفاده در کاربردهای دکوراتیو و ... از جمله مهم ترین کاربردهای پیگمنت هستند.

 

تقسیم بندی پیگمنت و دآی

پیگمنت عموما در آب و اکثر حلال‌ها انحلال ناپذیر است و واکنشی با سطح نداشته و به صورت فیزیکی در بستر مورد نظر پخش می‌شود، در حالی که دآی می‌تواند محلول باشد و یا با سطح مورد نظر واکنش دهد. به طور مثال رنگدانه مورد استفاده در صنعت نساجی برای تولید پارچه از نوع دآی هستند.

 

تقسیم بندی پیگمنت از نظر ماهیت شیمیایی

پیگمنت معدنی

این نوع پیگمنت ساختار معدنی داشته و عموما در خاک یافت می‌شود. پیگمنت پایه اکسید آهن، پیگمنت پایه کروم، تیتانیوم دی اکسید و... از مهم ترین انواع پیگمنت‌های معدنی هستند. پیگمنت معدنی نسبت به پیگمنت آلی ارزان تر است اما رنگدهی نسبت پایین تری داشته و درخشندگی آن کمتر است. در مقابل پیگمنت معدنی اغلب مقاومت حرارتی خوبی داشته و در برابر نور مقاوم هستند.

 

پیگمنت آلی

پیگمنت آلی نوع جدید تری از پیگمنت‌ها بوده و انواع سنتزی آن در 200 سال گذشته رواج یافته اند، این پیگمنت‌های در گذاشته از منابع حیوانی و گیاهی استخراج می‌شده اند. پیگمنت آلی نسبت به معدنی گران تر بوده ولی درخشندگی آنها بیشتر است.

 

پیگمنت فلزی

پودر برنز، آلومینیوم و ... از مهم ترین انواع پیگمنت فلزی هستند که برای رنگ‌های متالیک از جمله رنگ طلایی، نقره ای، رز گلد و موارد مشابه استفاده می‌شوند. این نوع پیگمنت‌ها عموما گران تر از سایر پیگمنت‌ها هستند.

 

پیگمنت ترکیبی

پیگمنت ترکیبی از ترکیب دو یا چند پیگمنت حاصل شده که به صورت فیزیکی یا شیمیایی در کنار هم قرار گرفته اند. پودر کرومی، پودر گلیتری از انواع پیگمنت‌های ترکیبی هستند که عمدتا در صنایع آرایشی کاربرد دارند.

 

تقسیم بندی پیگمنت از نظر کاربرد

 

پیگمنت و پودر ناخن

یکی از متداول ترین استفاده‌های پیگمنت در صنعت طراحی ناخن می‌باشد. در حدود 1000 نوع پیگمنت برای طراحی ناخن موجود بوده که از نوع آکلیلی، کرومی، فلئورسنت، بلک لایت و ... می‌باشند.

 

پیگمنت هنری

یکی از سبک‌های هنری که در کشورهایی چون ژاپن طرفدار بسیاری دارد، نقاشی با پیگمنت است. در این نوع نقاشی رنگ مورد نظر ابتدا با پیگمنت و بایندر ساخته شده و سپس با آن نقاشی کشیده می‌شود.

 

پیگمنت آرایشی و بهداشتی

برای تولید محصولات آرایشی از جمه سایه، رژ گونه، رژلب و موارد مشابه باید از پیگمنت بهداشتی استفاده شود. پیگمنت بهداشتی عموما از نوع پیگمنت lake  و یا پیگمنت اکسید آهن بهداشتی و موارد مشابه دیگر هستند.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyrang All Right Reserved