آبرنگ چیست؟

01 تیر 1403 ساعت 22:39

آبرنگ یا  watercolourدر از ترکیب پیگمنت، آب و صمغ عربی (gum Arabic) تشکیل شده است. صمغ عربی از دو مختلف از درخت اقاقیا حاصل می‌شود. صمغ عربی به عنوان بایندر عمل کرده که وظیفه حمل پیگمنت را داشته و پس از تبخیر آب از سطح نقاشی، پیگمنت را روی آن نگهداری می‌کند. صمغ عربی در آبرنگ بیشتر وظیفه نگهداری و چسباندن پیگمنت به سطح مورد نظر را دارد و گاهی برای کنترل غلظت به صورت جدا نیز به آبرنگ اضافه می‌شود.

تفاوت مهم آبرنگ با رنگ‌های دیگر این است که در این رنگ‌ها، ویژگی و خواص رنگ بسیار به نوع پیگمنت مورد استفاده وابسته است. به بیان ساده استفاده از آبرنگ نوعی نقاشی با پیگمنت است، چرا که بر روی سطح یک لایه نازک از پیگمنت ایجاد می‌شود.

شفافیت و کدر بودن در آبرنگ

شفافیت و میزان مات بودن آبرنگ بستگی به نوع پیگمنت استفاده شده دارد. در واقع آبرنگ کاملا  به ندرت یافت می‌شود و رنگ ایجاد شده با آبرنگ حالا شفاف تری دارد.

ماندگاری آبرنگ روی سطح

ماندگاری یا Staining به معنی توانایی یک آبرنگ برای ماندن روی سطح و یا مقاومت آن در برابر پاک شدن است. پیگمنت‌های جدید از جمله آبی پروس تمایل پایین تری به پاک شدن دارند، در حالی که پیگمنت‌های سنتی در صورت استفاده در آبرنگ تمایل بیشتری به پاک شدن دارند.

بافت آبرنگ و دانه ای شدن سطح

بسته به پیگمنت‌های مورد استفاده در آبرنگ بافت نهایی نیز متفاوت خواهد بود. به طور مثال برخی پیگمنت‌ها دانه بندی یکسانی ندارند و سبب ایجاد سطح ناصاف تری شده و برخی دیگر دانه بندی یکسانی داشته و سطح صاف تری ایجاد می‌کنند. همچنین دانه بندی بر روی برجسته بودن یا صاف بودن رنگ نهایی نیز اثر گذار است.

 

ماندگاری آب رنگ در طول زمان

ماندگاری آبرنگ نیز ماننده بسیاری از خواص دیگر آن وابستگی کامل به نوع پیگمنت مورد استفاده دارد. برخی رنگ‌ها از براقیت و جذابیت زیادی برخوردار بوده اما به مرور زمان محو می‌شوند، در نتیجه استفاده آنها تنها در طراح‌هایی که نیاز به ماندگاری کوتاه مدت دارند توصیه می‌شود.

 

تفاوت آبرنگ هنرجویی با آبرنگ حرفه ای چیست؟

در آبرنگ حرفه ای از پیگمنت بیشتر و با کیفیت تری استفاده می‌شود. پیگمنت مورد استفاده در آبرنگ حرفه ای برخلاف آبرنگ‌های دانش آموزشی خالص هستند، در نتیجه گران قیمت تر هستند.

به طور مثال رنگ بنفش را می‌توان با ترکیب پیگمنت آبی و قرمز تهیه کرد. در حالی که نوع پیگمنت خالص بنفش نیز وجود دارد که بسیار گران قیمت تر از پیگمنت قرمز و آبی می‌باشد.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyrang All Right Reserved