پیگمنت قرمز و شید رنگی آن

18 خرداد 1403 ساعت 00:31

رنگ قرمز از دوران ماقبل تاریخ به شکل خاک سرخ در دسترس هنرمندان بوده است، اما در طول تاریخ هنر، رنگ قرمز اغلب با رنگدانه هایی با مقاومت نور ضعیف و سمیت بالا مشخص شده است. ور میلیون سمی با استفاده از سولفید جیوه ساخته شده و این رنگدانه قرمز غالب بود که توسط هنرمندان اروپایی از رنسانس تا قرن بیستم استفاده می شد. در کنار ورمیلیون ، رنگدانه های LAKE مبتنی بر رنگ مانند کارمین ، Rose Madder و اخیراً قرمز الیزارین وجود داشت که مستعد محو شدن هستند. چهره‌ها در نقاشی‌های اوایل رنسانس گاهی اوقات رنگ سبز مشخصی دارند، به دلیل استفاده از لایه نازکی از قرمز فراری که محو شده و رنگ سبز بسیار سریع زمین را نشان می‌دهد. در قرن نوزدهم و بیستم شاهد توسعه انواع پیگمنت قرمز از جمله کادمیوم، آزو، پیرول، کویناکریدون و بنزیمیدازولون بودیم و امروزه خانواده رنگدانه‌های قرمز یکی از بزرگ‌ ترین خانواده‌ها است. در اینجا راهنمای رنگدانه های قرمز رنگی است که امروزه در نقاشی های هنرمندان با توجه به شاخص رنگ پیگمنت که با پیشوند PR یا NR معروف است، استفاده می شود. در این مقاله از پلیرنگ بیشتر در مورد شاخص رنگ و دلیل مفید بودن آن برای هنرمندان بیاموزید.

 

 

قرمز روناسی NR9

 

درباره ی رنگ:

از قرمز تیره تا قرمز روشن را شامل می شود

شفافیت/وضوح:

شفاف

 

رنگ اصلی قرمز رناسی از ریشه ی گیاه روناس درست می شود. برای اولین بار بیش از 3000 سال پیش برای رنگ کردن پارچه ها استفاده شد و یکی از اولین رنگ هایی بود که به پیگمنت تبدیل شد. با گسترش محبوبیت نقاشی رنگ روغن در اوایل دوره ی رنسانس، شفافیت این رنگ آن را برای تکنیک های لعاب کاری ایده آل کرد. این یک رنگدانه بسیار فرّار است و برای کارهای دائمی هنرمند توصیه نمی شود. در قرن نوزدهم، قرمز رناسی تا حد زیادی با قرمز آلیزارین (PR 83) جایگزین شد.

 

روناسی

قرمز نفتول PR5

 

درباره ی رنگ:

آبی_قرمز

شفافیت/وضوح:

نیمه مات

 

رنگدانه های قرمز نفتول PR 5، PR 9، PR 112، PR 170 و PR 188 گروه بزرگی از رنگدانه های قرمز آلی مصنوعی هستند. آنها در ابتدا به عنوان رنگ تولید می شدند، اما در آغاز قرن بیستم به رنگدانه هایی برای رنگ های هنرمندان، جوهر چاپ، لوازم آرایشی و پلاستیک تبدیل شدند. PR 5 می تواند به عنوان رنگ قرمز اولیه و متوسط ​​در یک پالت رنگی عمل کند، با این حال، نتایج تست مقاومت در برابر نور متناقضی در مورد این رنگ وجود دارد که برخی مناسب بودن آن را به عنوان یک رنگدانه ی هنری زیر سوال می برند.

 

قرمز نفتول

قرمز نفتول PR9

 

درباره ی رنگ:

نارنجی_قرمز

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف

 

بیشتر از قرمز نفتول PR 5 متمایل به نارنجی است. مانند PR 5، نگرانی هایی در مورد پایداری آن در نور وجود دارد. قرمز کریدون  (PR 209) یا انواع نارنجی‌تر قرمز پایرول (PR 255) را برای جایگزینی مطمئن‌تر امتحان کنید.

قرمز نفتول PR9

   PR81   Lakeرودامین

 

درباره ی رنگ:

صورتی روشن

شفافیت/وضوح:

شفاف

 

PR 81 (گاهی اوقات به عنوان PR 81:1 طبقه بندی می شود) یک رنگدانه lake فلورسنت است که بسیار درخشان است، اما متأسفانه در نور پایداری ضعیفی دارد .معمولاً فقط در ترکیب با سرخابی کیناکریدون (PR 122) در رنگ‌های قرمز اپرا یافت می‌شود که در بین آبرنگ‌سازان محبوبیت دارد. در صورت استفاده از این رنگدانه، توصیه می کنیم از لاک محافظ UV استفاده کنید و آثار هنری را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. هیچ رنگدانه مقاوم در برابر نوری وجود ندارد که بتواند با شب نمایی PR 81 مطابقت داشته باشد.

 

رودامین لیک

 

قرمز آلیزوران اصلی PR83

 

درباره ی رنگ:

آبی_قرمز پررنگ

شفافیت/وضوح:

شفاف

 

قرمز آلیزارین یک رنگدانه LAKE مصنوعی است که به عنوان جایگزینی برای قرمز روناسی اصل  (NR 9) ساخته شده است. این رنگ قرمز تیره و سرد با قدرت رنگ‌دهی بالا است و علی‌رغم نگرانی‌ها در مورد پایداری نور آن، بسیاری از هنرمندان این رنگ را ضروری می‌دانند. قرمز آلیزارین با زبرجدی  (PG 18) یا سبز فتالو  (PG 7) یک رنگ مشکی با ارزش ایجاد می کند.

پیگمنت PR 83 نسبت به بسیاری از رنگدانه های مدرن که اکنون بر بازار رنگدانه آبی-قرمز تسلط دارند، طبیعی تر است، اما برای کسانی که نگران استحکام آن در نور هستند، رنگ های آلیزارین زیادی وجود دارد که اغلب در کنار رنگدانه اصلی ارائه می شوند.

 

قرمز الیزارین

 

 

قرمز اکسید آهن مصنوعی

 

پیگمنت اکسید آهن یکی از متنوع ترین رنگ‌های را ایجاد می‌کند. بسته به ساختار شیمیایی اکسید آهن رنگ آن می‌تواند قرمز، زرد، قهوه ای، مشکی و... باشد. اکسید آهن قرمز یا اخرا یکی از پیگمنت‌های معدنی پر کاربرد در صنایع و کارهای هنری است. رنگدانه‌های اکسید آهن مصنوعی، که به عنوان رنگدانه‌های مریخ نیز شناخته می‌شوند، برای اولین بار در قرن 18 ایجاد شدند، اما در اوایل قرن بیستم به عنوان جایگزینی برای پیگمنت‌های طبیعی خاکی محبوبیت پیدا کردند. پیگمنت PR 101 از نظر شیمیایی با پیگمنت قرمز اکسید آهن طبیعی (PR 102) یکسان است، اما نسبت به اکسید آهن قرمز طبیعی که می‌تواند حاوی ناخالصی‌های طبیعی باشد، شفاف‌تر و از نظر رنگ پر جنب و جوش تر است. شما می‌توانید اکسید آهن قرمز 130M را از پلیرنگ تهیه کنید.

 

اکسید آهن

قرمز اکسید آهن طبیعی

 

درباره ی رنگ:

طیف گسترده ای از رنگ ها، از بنفش مایل به قهوه ای تیره تا قرمز خاکی را پوشش می دهد.

شفافیت/وضوح:

از شفاف تا مات

 

رنگدانه های طبیعی اخرای قرمز از زمان ماقبل تاریخ مورد استفاده قرار گرفته اند. آنها از زمین هایی مشتق شده اند که حاوی مقادیر زیادی هماتیت که یک نوع ماده معدنی قرمز رنگ است.  این پیگمنت (PR 102) معمولاً نسبت به پیگمنت قرمز اکسید آهن  مصنوعی (PR 101) مات تر است.

 

اکسید اهن طبیعی

 

قرمز ورمیلیون اصلی PR106

 

درباره ی رنگ:

نارنجی مایل به قرمز با ته رنگ خاکی

شفافیت/وضوح:

مات

 

ورمیلیون در ابتدا از سنگ سینابر، یک ماده معدنی طبیعی حاوی سولفید جیوه، ساخته شد و نوع مصنوعی آن در قرن هشتم تولید شد. تا زمانی که در قرن بیستم با کادمیوم قرمز جایگزین شد، این عنصر در پالت هنرمندان باقی ماند. در حال حاضر به ندرت در نقاشی های هنرمندان یافت می شود تا حدودی به دلیل سمی بودن آن، و همچنین به دلیل تیره شدن در درازمدت.

پیگمنت PR 106 نسبت به رنگ‌هایی که امروزه با عنوان «ورمیلیون» برچسب‌گذاری شده‌اند، خاکی‌تر و تیره ‌تر است، که عموماً بسیار زنده‌تر هستند.

 

قرمز ورمیلیون

 

قرمز کادمیوم PR108

 

درباره ی رنگ:

قرمز نارنجی روشن تا قهوه ای تیره

شفافیت/وضوح:

مات

 

پیگمنت PR 108 می تواند طیف گسترده ای از سایه های قرمز را پوشش دهد. برای مثال، نور قرمز کادمیوم، بیشتر به سمت نارنجی متمایل می شود (این سایه می تواند جایگزین پیگمنت قرمز ورمیلیون اصلی PR 106) شود، در حالی که کادمیوم قرمز تیره یک سایه قهوه ای تر است. کادمیوم فلزی سمی است، اما کادمیوم مورد استفاده در رنگ‌های هنرمند نمی‌تواند جذب بدن شود، بنابراین خطر برای هنرمند کم است. با این حال، برای جلوگیری از استنشاق رنگدانه خشک کادمیوم، باید مراقب باشید.

 

کادمیوم

 

قرمز آزو PR144

 

درباره ی رنگ:

قرمز اولیه

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف

 

یک سایه قرمز متوسط ​​که زیاد به آبی یا نارنجی متمایل نمی شود. آن را با هر رنگدانه زرد مخلوط کنید می تواند نارنجی روشن شود.

 

قرمز ازو

 

قرمز پیرول یا قرمز 254

کمله پیرول (pyrrole ) در یونانی به معنی آتشین است. پیگمنت‌های گروه پیرول نیز رنگ آتش مانند داشته و به عبارت دیگر قرمز-نارنجی هستند. قرمز 254 متوسط ترین عضو خانوده پیرول‌ها است و جایگزین مناسبی برای قرمز کادمیم می‌باشد. پیگمنت قرمز 254 در پلیرنگ موجود می‌باشد.

قرمز 254

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyrang All Right Reserved