رنگ روغن چیست؟

01 تیر 1403 ساعت 21:33

رنگ روغن، نوعی رنگ هنری است که از ترکیب پیگمنت و انواع روغن خشک شوند ( به عنوان بایندر) و برخی افزودنی‌های دیگر تشکیل شده است. رنگ روغن یکی از محبوب ترین رنگ‌های مورد استفاده هنرمندان برای خلق نقاشی بر روی  بوم نقاشی، چوب و فلز بوده است. رنگ روغن یکی از منعطف ترین ترکیبات برای خلق آثار هنری است. رنگ روغن برای تولید رنگ‌ها غلیظ با عمق بالا و طیف گسترده ای رنگ روشن و تیره بسیار ایده آل است.در این مقاله از سایت پلیرنگ به بررسی رنگ روغن پرداخته شده است. شما می‌توانید انواع پیگمنت و همچنین پودر متالیک مورد استفاده در کارهای هنری را از پلیرنگ تهیه نمایید.

رنگ روغن پلیرنگ

تاریخچه رنگ روغن

رنگ روغن یکی از قدیمی ترین ترکیبات مورد استفاده برای خلق نقاشی بوده است و شواهد استفاده از آن به قرن هفتم میلادی بر می‎گردد. از قرن 12 میلادی رنگ روغن در اروپا به شدن گسترش یافت و به عنوان پایه اصلی اکثر نقاشی‌ها مورد استفاده قرار گرفت. مشهور ترین نقاشی‌ها کشیده شده در آن زمان از جمله نقاشی فوق مشهور مونالیزا با استفاده از رنگ روغن صورت گرفت.

روغن مورد استفاده در تهیه رنگ روغن در واقع روغن‌هایی هستند که در اثر قرار گرفتن در معرض اکسیژن کراس لینک شده و یک لایه سخت نازک را تشکیل داده که حامل پیگمنت مورد نظر می‌باشد. روغن بزرک، روغن دانه خشخاش، روغن گردو، روغن گلرنگ از معروف ترین روغن‌های مورد استفاده برای تولید رنگ روغن هستند.  انتخاب نوع روغن به میزن سرعت مورد نیاز بر خشک شدن و همچنین طیف رنگی بستگی دارد. همچنین برای کنترل ویکسوزیته از مواد مختلف در روغن استفاده می‌شود که معروف ترین آن  تربانتین (turpentine) می‌باشد. نوع روغن بر روی میزان درخشندگی رنگ روغن نیز اثر گذار است. آرتیست‌ها برای ایجاد درخشندگی مختلف گاها رنگ‌های روغن با روغن‌های پایه متفاوتی سفارش می‌دهند. رنگ روغن حاوی ترکیباتی دیگری از جمله رزین‌ها است که برای ایجاد محافظت و یا ایجاد بافت و حس متفاوت به آن اضافه می‌شود.رنگ روغن قدرت چسبندگی بالایی به اکثر متریال مورد استفاده برای بوم نقاشی دارند. با این حال از ترکیبات آکریلیک و پرایمر می‌توان برای بهبود چسبندگی رنگ روغن به برخی سطوح استفاده کرد.

 

رنگ روغن میله ای

پیگمنت میله ای، رنگ روغن میله ای و یا روغن استیک از نظر ظاهری شبیه پاستل و مداد شمعی هستند اما ترکیب سازنده آنها متفاوت است. رنگ روغن میله ای یا oil sticks از ترکیب پیگمنت، روغن و وکس تولید می‌شوند.

تفاوت رنگ روغن میله ای این است که در رنگ روغن از روغن خشک شونده استفاده شده در حالی که در پاستل از روغن غیر خشک شونده یا non-drying  استفاده می‌شود. رنگ روغن میله ای را می‌توان بعنوان جایگزین رنگ روغن سنتی برای نقاشی و خلق انواع طراح‌های هنری استفاده کرد.

رنگ روغن استیکی بدون استفاده از قلمو، برس، پالت و حلال قابل استفاده است و ظاهر آن کاملا شبیه رنگ روغن است.

رنگ روغن استیکی

رنگ روغن حلال در آب

رنگ روغن حلال در آب یا water-soluble oil paint  که دارای ترکیباتی چون امولسیفایر بوده که این امکان را می‌دهند با آب رقیق شده و یا پاک شوند. امکان رقیق سازی این نوع رنگ سبب شده تا مصرف حلال‌های شیمیایی از جمله روغن تربانتین که فرار بوده و استنشاق آن مضر است، کاهش یابد.

نحوه ترکیب و اجرای رنگ روغن خلال در آب با رنگ روغن سنتی یکسان است. تفاوت اصلی این دو رنگ اینست که رنگ روغن حلال در آب تا زمانی که خشک نشده با آب یا آب صابون قابل شستشو است. رنگ روغن حلال در آب ممکن است با استفاده از امولسیفایر  و یا تغییر ساختار نوع روغن تولید شود. در تغییر ساختار نوع روغن، یک بخش آب دوست به روغن اضافه شده که حلالیت آن در آب را افزایش می‌دهد.

برندهای معروف رنگ روغن

رنگ روغن در بسیاری از ویژگی‌ها آنچنان جذاب و درخشنده است که تقریبا رقیبی ندارد. تطبیق پذیری رنگ‌ها روغن برای نیاز هنرمندان بسیار بالا می‌باشد. از معروف ترین برندهای رنگ روغن برند مایکل هاردینگ Michael Harding، برند اولد هالند (Old Holland)، ام گراهام، برند گمبلین (Gamblin)، برند وینزور و نیوتن (Winsor and Newton) و رنگ‌های بسیار ویژه ما با برند پلیرنگ می‌باشد.

رنگ روغن همواره مورد توجه هنرمندان بوده است، دانش ناب شیمی گروه پلیرنگ به هنرمندان در انتخاب رنگ مورد نظرشان کمک می‌کند، تیم پلیرینگ با دارای بودن تیم متخصص و آزمایشگاه مجهز امکان طراحی رنگ‌های خاص را امکان پذیر کرده است.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyrang All Right Reserved