انواع پیگمنت قهوه ای و شیدرنگی آن

20 خرداد 1403 ساعت 17:04

رنگدانه های قهوه ای از دوران ماقبل تاریخ به شکل خاک های رسی حاوی اکسیدهای منگنز و آهن در دسترس هنرمندان بوده است. استفاده از رنگ قهوه ای در نقاشی اروپایی در قرن هفدهم و هجدهم به اوج خود رسید، زمانی که هنرمندانی مانند کاراواجیو، رامبراند و ون دایک از رنگدانه های خاکی قهوه ای تیره در نقاشی های کیاروسکورو استفاده کردند. تقریباً در این زمان، رنگدانه‌های قهوه‌ای نیز با آسیاب کردن مومیایی‌های مصری ساخته می‌شدند، عملی وحشتناک و غیراخلاقی که خوشبختانه در قرن نوزدهم کاهش یافت. قرن بیستم شاهد توسعه رنگدانه های آزو و بنزیمیدازولون بود که دامنه رنگدانه های قهوه ای را فراتر از رنگ های سنتی مبتنی بر اکسید آهن گسترش داد.

در این مقاله در پلیرنگ درباره ی پیگمنت قهوه ای و شید رنگی آن بیشتر مطالعه می کنیم.

 

 

قهوه ای ون دایک NBr8

 

توضیحات درمورد رنگ:

قهوه ای تیره

شفافیت/وضوح:

نیمه شفاف

 

 پیگمنت NBr 8  که از خاک و ذغال سنگ نارس حاوی خاک رس طبیعی و اکسیدهای آهن به دست می آید، توسط بسیاری از استادان قدیمی - به ویژه آنتونی ون دایک، روبنس و رامبراند - استفاده می شد. امروزه تعداد کمی از تولید کنندگان رنگ به دلیل مشکلات پایداری نور و ماندگاری، قهوه ای ون دایک  اصل را ارائه می دهند. پیگمنت ون دایک براون با برچسب PBr 8 به عنوان رنگ‌های بسیار سبک در نظر گرفته می‌شوند، اما به نظر می‌رسد که در مورد اعداد شاخص در پیگمنت ناهماهنگی وجود دارد، زیرا برخی از رنگ‌های با برچسب PBr 8 به عنوان فراری فهرست شده‌اند که نشان می‌دهد در واقع با NBr 8 ساخته شده‌اند.

8

 

اکسید آهن قهوه ای مصنوعی PBr6

 

توضیحات درمورد رنگ:

طیف وسیعی از زرد، قهوه ای و قرمز

شفافیت/وضوح:

مات تا نیمه شفاف

 

اکسیدهای آهن قهوه ای مصنوعی با اکسید کردن آهن در شرایط کنترل شده، تنظیم نسبت آهن هیدراته و بی آب برای تعیین سایه دقیق ایجاد می شوند.پیگمنت  Pbr 6 از اکسیدهای آهن قهوه ای طبیعی تقلید می کند که تحت PBr 7 طبقه بندی می شوند و بسیار شبیه به هم هستند. با این حال، برخی از سازندگان رنگ می‌گویند ساختن رنگ‌های هنری با استفاده از رنگدانه‌های اکسید آهن مصنوعی آسان‌تر است، زیرا همتایان طبیعی آن‌ها می‌توانند حاوی ناخالصی‌ها و رادیکال‌های آزاد باشند که می‌توانند بر رفتار و کارکرد رنگ تأثیر بگذارند.  پیگمنت Pbr 6 در رنگ روغن کندتر از Pbr 7 خشک می شود.6

 

اکسید آهن قهوه ای طبیعی PBr7

 

توضیحات درمورد رنگ:

طیف وسیعی از زرد، قهوه ای و قرمز

شفافیت/وضوح:
مات تا نیمه شفاف

 

شماره شاخص رنگدانه PBr7 به طور کلی به رنگدانه های حاوی اکسیدهای آهن قهوه ای طبیعی اشاره دارد. اینها عبارتند از سینا و آمبر، دو مورد از رایج ترین رنگ های زمینی که در پالت هنرمندان استفاده می شود. سینا از نام شهر سیه نا ایتالیا نامگذاری شده است. این یک رنگدانه خاکی زرد مایل به قهوه ای است که در اصل از استان توسکانی ایتالیا تهیه شده است. این رنگ در قرن چهاردهم بین هنرمندان رنسانس بسیار محبوب شد. به طور مشابه، آمبر به خاطر منطقه ایتالیایی آمبر که در آن رنگدانه در ابتدا استخراج شده است، نامگذاری شده است. تغییرات "سوخته" رنگ های زمین را می توان با گرم کردن رنگدانه خام تولید کرد.

این فرآیند که کلسیناسیون نامیده می شود، تا حدی اکسیدهای آهن قهوه ای را به هماتیت، یک اکسید آهن قرمز تبدیل می کند. وجود منگنز در رنگدانه های طبیعی زمین باعث خشک شدن سریع آنها در رنگ های روغنی می شود و برای رنگ آمیزی بسیار مفید است.

7

 

قهوه ای منگنز PBr8

 

توضیحات درمورد رنگ:

قهوه ای تیره

شفافیت/وضوح:

مات تا نیمه شفاف

 

پیگمنت PBr 8 حاوی هیدروکسید منگنز و سایر اکسیدهای آهن است، اما مشخص نیست که آیا از یک زمین طبیعی می آید یا از یک منبع مصنوعی. رنگ‌هایی با برچسب قهوه ای ون دایک اغلب با PBr 8 ساخته می‌شوند و اگرچه ون دایک براون اصلی (NBr 8) نیست، اما بسیار در برابر نور فرار تر از رنگدانه اصلی است.

8

 

اکسید آهن منگنز PBr11

 

توضیحات درمورد رنگ:
قهوه ای_قرمز روشن

شفافیت/وضوح:

شفاف تا نیمه شفاف

 

قرمز خاکی مشابه پیگمنت (PBr 7) که در آبرنگ بسیار مشابه گرانول می‌باشد.

11

 

قهوه ای دیزازوPBrr23

 

توضیحات درمورد رنگ:
قهوه ای_قرمز

شفافیت/وضوح:
شفاف

 

یک پیگمنت دیازو مصنوعی، که به جای رنگدانه های قهوه ای اکسید آهن سنتی به رنگدانه های مبتنی بر رنگ آزو قرمز نزدیک است. این یک رنگ بسیار قوی با قدرت رنگ دهی بالا است و در آبرنگ جایگزین مناسبی برای پیگمنت های طبیعی خاکی بدون گرانول است.

23

 

کروم تیتاناتPBr24

 

توضیحات درمورد رنگ:
طلایی پرتقالی

شفافیت/وضوح:
مات

 

PBr 24 گاهی اوقات برای تقلید از رنگدانه زرد  (PY 41) استفاده می شود. این یک رنگ گرم و کره ای با ماندگاری عالی در نور است که می تواند در خانه باشد.

24

 

بنزیمیدازولون قهوه ای PBr25

 

توضیحات درمورد رنگ:
قرمز_قهوه ای تیره

شفافیت/وضوح:

شفاف

 

جایگزینی پر جنب و جوش و شفاف برای زمین های قهوه ای طبیعی. بنزیمیدازولون قهوه ای قدرت رنگ دهی بالایی دارد و آن را به رنگ آمیزی غالب تبدیل می کند. سعی کنید آن را با همان مقدار از رنگ زرد مانند زرد (PY 83) ترکیب کنید تا پرتقال های پاییزی درست کنید.25

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyrang All Right Reserved