تیتانیوم دی اکسید سفید نشده و کاربرد آن در ترکیب رنگ

12 خرداد 1403 ساعت 21:41

تیتانیوم دی اکسید  سفید نشده در دهه 1960 وارد نقاشی هنرمندان شد. تیتانیوم دی اکسید سفید نشده یا Unbleached Titanium دارای شید رنگی زرد-خاکستری که به رنگ پوست نزدیک است. با وجود آنکه کد رنگ این پیگمنت نزدیک به تیتانیوم دی اکسید است اما ویژگی‌های بسیار متفاوت بوده و امکان تهیه شید رنگی متفاوتی را در ترکیب با سایر رنگ‌ها فراهم می‌کند. در این مقاله از پلیرنگ به بررسی تیتانیوم دی اکسید سفید نشده پرداخته شده است.

 

تیتانیوم دی  اکسید یا سفید 6 یکی از پر کاربردترین پیگمنت‌های سفید مورد استفاده برای تهیه رنگ سفید است. تیتانیوم دی اکسید از منابعی چون سنگ معدن ایلمنیت استخراج می‌شود. این ماده در ابتدا به عنوان لعاب سرمایک و به عنوان عامل مقاوم کننده در برابر اسید استفاده می‌شد و در سال 1908 پتانسیل آن برای استفاده به عنوان رنگ سفید کشف شد و از آن زمان به شکل گسترده ای به عنوان رنگ سفید مورد استفاده بوده است.

جالب آنکه به علت حضور اکسید آهن در کنار این ماده تا سال 1927 تیتانیوم دی اکسید به عنوان یک رنگ سفید مایل به کرم شناخته می‌شد، در سال 1930 و با ارتقای تکنولوژی تولید این ماده به شکل بهتری خالص سازی شده و از آن زمان به عنوان سفید ترین ماده شناخته شده توسط بشر مطرح می‌باشد.

تیتانیوم دی اکسید سفید نشده یا buff

این رنگ شامل تیتانیوم دی اکسید و 1.5 درصد اکسید آهن بوده که سبب شده تا شید رنگی کرم رنگ خاصی داشته باشد. این شید رنگی نوع رنگ کرم/خاکستری طبیعی را ایجاد کرده که برای کارهای هنری بسیار جذاب و منحصر به فرد است. این رنگ میزان پوشانندگی و ضریب شکست بالایی دارد.

تیتانیوم دی اکسید سفید نشده عمدتا از تیتانیوم دی اکسید معمولی اندازه ذرات بزرگتری داشته و نسبتا زود تر خشک می‌شود.

 

ساخت ترکیب رنگی با تیتانیوم دی اکسید سفید نشده

ترکیب تیتانیوم سفید نشده با الترامارین

ترکیب تیتانیوم سفید نشده با انواع رنگ از جمله رنگ آبی الترمارین بسیار جالبت توجه است. تیتانیوم دی اکسید سفید نشده رنگ آبی را به سمت سبز/آبی خاصی برده در حالی که تیتانیوم دی اکسید معمولی رنگ آبی را به آبی روشن تبدیل می‌کند.

 

ترکیب تیتانیوم سفید نشده با رنگ‌های خاکی

استفاده از رنگ سفید برای روشن کردن رنگ‌های خاکی ممکن است چندان جذاب نباشد چرا که درخشندگی رنگ را بیش از حد می‌کند. در این موارد می‌توان از تیتانیوم سفید نشده استفاده کرد که حالت خاکی بودن رنگ را حفظ می‌کند.

 

ترکیب تیتانیوم سفید نشده با رنگ صورتی و بنفش

ترکیب این نوع رنگ سفید با صورتی و بنفش، نوعی رنگ مخملی را ایجاد می‌کنند که برای نقاشی منظره و پرتره مناسب است.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyrang All Right Reserved