راهنمای انتخاب روغن برای رنگ روغن

13 خرداد 1403 ساعت 09:10

اگر با رنگ روغن کار کرده اید یا به نحوی با آن سر و کار دارید، حتما این سوال به ذهنتان رسیده که آیا همه روغن‌های قابلیت استفاده در تهیه رنگ روغن را دارند؟ دقیقا چه روغنی برای تهیه رنگ روغن استفاده می‌شود، چه خاصیتی دارد و تفاوت آن چیست؟ در این مقاله به بررسی انواع روغن قابل استفاده در تهیه رنگ روغن و مقایسه آن پرداخته می‌شود.

روغن در رنگ

 

برای آشان شدن با روغن پایه در رنگ روغن باید ابتدا با  روغن خشک شونده یا DRYING OILS آشنا شویم. روغن خشک شونده راز اصلی ماندگار شدن اثار هنری بزرگان نقاشی رنگ روغن است. در واقع بدون این روغن‌ها شاید بسیاری از اثار هنری که امروزه و پس از چند صد سال نیز بدون تغییر مانده اند، یا وجود نداشتند یا در اثر زمان تغییر می‌کردند. روغن خشک شونده امکان تهیه انواع رنگ روغن با ماندگاری بالا را فراهم کرده است.

روغن خشک شونده یا DRYING OILS دقیقا چیست؟

این روغن‌های به عنوان یک بایندر در رنگ روغن عمل کرده و هم به پیگمنت و هم به سطح مورد نظر متصل می‌شوند. این روغن‌ها هنگامی که در معرض اکسیژن قرار گرفته شروع به سخت شدن کرده و یک فیلم سخت را تشکیل می‌دهند. روغن‌های خشک شونده در واقع نوعی روغن پلی غیر اشباع  یا polyunsaturated بوده، بر خلاف روغن غیر خشک شونده ( مثل روغن زیتون) که مونو غیر اشباع است. پلی غیر اشباع بودن این روغن‌ها امکان جذب اکسیژن و در نتیجه سخت شدن را فراهم می‌کند. روغن خشک شونده بر خلاف روغن معمولی که تنوع بسیار زیادی دارد، محدود هستند، روغن بذر کتان، روغن گلرنگ و روغن درخت گردو و روغن خشاش از جمله موارد محدود روغن خشک شونده یافت شده در طبیعت هستند.

روغن خشک شونده هم در مرحله ساخت رنگ روغن و هم به عنوان مدیوم و برای کنترل خواص رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. ( مدیوم به ترکیبی از روغن خشک شونده، حلال ( عموما تربانتین) و رزین ( عموما رزین دامار) گفته می‌شود.)

 

تفاوت انواع روغن خشک شونده در رنگ روغن

انواع روغن خشک شونده از نظر زمان خشک شدن، شفافیت و جریان پذیری ( ویسکوزیته) با یکدیگر تفاوت دارند. برخی روغن‌ها میزان زردی را افزایش داده اما با سرعت بیشتری خشک می‌شوند، برخی دیگر زردی به رنگ نمی‌دهند، اما با سرعت کند تری خشک می‌شوند.

انواع روغن خشک شونده مورد استفاده در رنگ روغن

 

1-روغن بذر کتان یا بزر ک تهیه شده به روش پرس سرد

روغن بزرک تصفیه نشده مقداری زردی دارد و میزان براقیت و شفافیت رنگ را کم می‌کند. این روغن نسبت به سایر روغن‌ها به شکل نرم تری خشک شده و امکان ترک برداشتن کم تری دارد. خشک شدن آن نسبتا سریع است. این روغن در اثر زمان زرد شده و در نتیجه با رنگ سفید نباید استفاده شود.

 

2-روغن بزرک تصفیه شده

این روغن به روش پرس گرم تهیه می‌شود. خشک شده آن آهسته تر از روغن بزرک پرس سرد بوده و میزان شفافیت و براقیت آن بیشتر است.

 

3-روغن بزرک استند

روغن بزرک استند یا Stand Linseed Oil در اثر حرارت به روغن بزرک و تغییر در ساختار مولکولی آن، تحت شرایط خاصی تولید می‌شود. روغن بزرک استند، غلیظ بوده و ممکن است برای استفاده نیاز به رقیق شدن با حلال داشته باشد. رنگ این روغن کم رنگ تر بوده و زردی کمتری دارد. پس از خشک شدن، سطحی لعابی و نرم ایجاد می‌کند.

 

روغن خشخاش و روغن گلرنگ

روغن گلرنگ زردی کمتری نسبت به روغن بزرک داشته و برای تهیه رنگ سفید ایده آل است. نسبت به روغن بذر کتان یا همان روغن بزرک آهسته تر خشک می‌شود. پس از خشک شدن نسبت به روغن بزرک در برابر ترک برداشتن حساس تر است. در نتیجه برای لایه‌های پایینی رنگ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

روغن گردو

روغن گردو زرد نمی‌شود و سرعت خشک شدن آن از روغن گلرنگ بیشتر است. براق بوده و شاداب است، جریان پذیری خوبی داشته و در برابر ترک مقاوم است.

نگهداری و خرید روغن هنری

برای جلوگیری از اکسید شدن روغن حتما در محیط خنک و تاریک نگهداری شده و در ظرف کوچک و به صورت پر نگهداری شود.

 

خرید روغن برای کار هنری یا تهیه مدیوم از پلیرنگ

پلی رنگ امکان تهیه انواع روغن از جمله انواع روغن بزرک را برای شما فراهم نموده است. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوره کارشناسان با تجربه در زمینه انواع رنگ استفاده نمایید.

ثبت نظر


( نظر خود را درباره این مقاله ثبت نمایید )

هفت روز هفته، 24 ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.
© 2024 polyrang All Right Reserved